کلاس های آموزش زبان

انگلیسی ؛ فرانسه ؛ عربی

پنجشنبه, ۹ بهمن ۱۳۹۳
Thu, 29 Jan , 2015
قابل اعتماد بودن فراتر از فقط توانمند بودن است. "جان ماكسول"

معرّفی آزمون و منابع تافل

تافل (به انگلیسی TOEFL و مخفف عبارت Test of English as a Foreign Language)، نام آزمونی است که میزان توانایی افراد را در زمینه ی برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در سطح دانشگاه‌ها و مؤسّسات آموزشی می‌سنجد. این آزمون، مهارت در بخش های شنیداری، گفتاری، نوشتاری، و درک مطلب انگلیسی را مورد سنجش قرار می‌دهد و برای پذیرش در دانشگاه های آمریکای شمالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمره ی کسب شده در این آزمون جهت پذیرش در این دانشگاه ها به مدّت دو سال دارای اعتبار است. مدرک این آزمون بـرای ورود به بیش از ۴۴۰۰ کالج و دانشگاه در ایالات متّحده و کانادا، و دیـگر بخش هـای جهان، مورد نیـاز است. همچنیـن خارجیانی که مشاغل حرفه‌ای دارند، بـرای ادامه ی فعاّلیّت های حرفه‌ایشان در آمریکا و کانادا مرتّباً به یک رتبه ی تافل نیاز دارند. این آزمون توسّط مؤسّسه ی ای‌تی‌اس (ETS) در سه نوع کاغذی، کامپیوتری و اینترنتی برگزار می‌شود و در بیش از شش هزار مؤسّسه از بیش از یک صدو سی کشور جهان مورد پذیرش قرار می‌گیرد. تافل اولین بار در سال ۱۹۶۴ برگزار شد و پس از آن تا کنون نزدیک به ۲۰ میلیون نفر در این آزمون شرکت کرده‌اند.

آزمون تافل از سال ۱۹۶۸ تا ۱۹۹۸، فقط به صورت کتبی برگزار می شد. شرکت کنندگان پاسخ هایشان را روی یک برگه با مداد علامت می زدند. در سال ۱۹۹۸ موسسه ETS Sylvan Learning Systems که برگزاری نسخه ی کامپیوتری تافل را بر عهده دارد، برای اوّلین بار این آزمون را به صورت کامپیوتری عرضه کردند. برگزاری آزمون تافل به روش اینترنتی از سال ۲۰۰۵ شروع و به تدریج جایگزین دو روش دیگر شد.

نوع اوّل : آزمون کاغذی Pbt

آزمون تافل مبتنی بر کاغذ دارای ۴ بخش است. امتیاز این امتحان از ۳۱۰ تا ۶۷۷ است که به جمع نمره ی ۳ بخش آن مربوط است و نمره ی بخش نوشتاری جدا محاسبه می شود. برای اکثر دانشگاه های دنیا ۵۵۰ حدّ پایین پذیرش است. ولی کسانی که به دنبال بورس تحصیلی هستند باید سعی کنند که بالای ۶۰۰ برسند؛ حتّی برخی از دانشگاه ها حدّ پایین ۶۲۰ هم برای این امتحان تعیین کرده اند (مثل Cambridge University) .

همان طور که از نام این آزمون مشخّص است، داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید به سؤالات موجود در دفترچه  ی آزمون پاسخ دهند. این آزمون جای خود را رفته رفته به آزمون اینترنتی داده‌است و در واقع در آینده‌ای نه چندان دور کاملاً منسوخ خواهد شد. در آزمون کاغذی سه مهارت زبان آموز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد:

 • مهارت شنیداری (Listening Comprehension)
 • ساختار زبان (Structure and Language)
 • مهارت خواندن (Reading Comprehension)

1- بخش شنیداری

۵۰ پرسش

۳۵ دقیقه

۲- بخش ساختار و نگارش

۴۰ پرسش

۲۵ دقیقه

۳- درک مطلب

۵۰ پرسش

۵۵ دقیقه

Listening

این بخش از تافل توانایی داوطلبان را در درک مکالمه‌های انگلیسی آمریکایی مورد سنجش قرار می‌دهد و دارای ۵۰ سؤال شنیداری است(که البتّه در چند آزمون اخیر تعداد سؤالات این بخش به ۷۰ پرسش افزایش یافته است) که به سه پارت تقسیم می‌شود و زمان در نظر گرفته شده برای بخش شنیدار ۳۵ دقیقه است:

Part A

قسمت اوّل این بخش شامل مکالمه‌هایی کوتاه است که بین دو نفر صورت می‌گیرد و پس از پایان هر مکالمه پرسشی مبنی بر اینکه چه چیزی بین این دو نفر رد و بدل شده است و یا پرسشی در مورد زمان یا مکان این مکالمه، مطرح می‌شود. شما در امتحان کاغذی تافل گزینه ها را روی ورقه امتحان می بینید و این به شما کمک می کند که قبل از پخش سؤال گزینه ها را به سرعت بخوانید و حتی در برخی شرایط ۲ تا گزینه را حذف کنید. بین هر دو سؤال در این بخش ۱۲ ثانیه فاصله وجود دارد که در این مدّت شما باید خانه ی مربوطه را در پاسخنامه پرکنید و خود را برای سؤال بعدی حاضر کنید. برای آمادگی در این بخش آشنایی با جملات محاوره ای روزمرّه ی معروف (نه Idiomهای خاصّ و کم کاربرد) بسیار مفید است که با گوش کردن مداوم به listeningهای آزمون های قبلی می توان تا حدّ ۷۰% و یا بیشتر در این زمینه مسلّط شد.

Part B در قسمت دوّم مکالمه‌های گسترده ‌تری بین دو یا چند نفر انجام می‌شود.

Part C قسمت سوّم  نیز دربرگیرنده ی نطق‌ها و سخنرانی‌هایی است که بیشتر در رابطه با موضوعات دانشگاهی و آکادمیک هستند.

در ابتدای هر سه مرحله، حدود یک تا سه دقیقه زمان صرف پخش نمونه‌ای (Sample) از آن بخش می‌شود که شما می‌توانید در این مدّت گزینه‌های مربوط به سؤالات را مرور کنید تا وقتی سؤال پخش می‌شود سریعتر سؤال را جواب دهید البتّه این کار قانونی نیست. ولی در ایران، کسی سر جلسه جلوی این کار را نمی گیرد.

Structure and Written Expression

این بخش راحت ترین بخش تافل است که یکی از مهمّ ترین دلایل راحت بودن تافل ورقه ای نیز همین است. شامل ۴۰ سؤال با ۲۵ دقیقه زمان و دو بخش است :

در دسته ی اوّل سؤالات (ساختار یا Structure) داوطلب باید ساختار صحیح و ترتیب لغات را تشخیص دهد. این دسته از سؤالات از یک جمله با یک یا چند جای خالی تشکیل شده است و باید گزینه‌ای را که به بهترین نحو جمله را تکمیل می‌کند، انتخاب شود.این بخش شامل ۱۵ سؤال ۴ گزینه ای می باشد که باید گزینه ی صحیح را انتخاب کنید.

در دسته دوّم سؤالات ( نگارش یا Written Expression ) هم داوطلب با جملات کاملی روبرو می‌شود که زیر چهار مورد از کلمات آنها خطّ کشیده شده است و باید کلمه یا عبارت نادرست شناسایی گردد. این بخش شامل ۲۵ سؤال است.

شما به راحتی می توانید با تمرین بر روی تست های این بخش به ۳۸ سؤال از ۴۰ سؤال پاسخ دهید و قبولی خود را در امتحان تضمین کنید.

Reading

مهارت کافی در درک متون انگلیسی و نیز دایره ی لغات خوب، کلید موفّقیّت در همه ی بخش‌های تافل محسوب می‌شود، امّا در این بخش این مهارت‌ها به‌طور خاصّ مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. این بخش از آزمون تافل معمولاً شامل پنج متن در زمینه‌های علمی و دانشگاهی می شود و به دنبال هر متن ۱۰ پرسش مطرح می گردد. همه ی اطّلاعاتی که برای پاسخ به پرسش‌ها مورد نیاز است در داخل متن‌ها گنجانده شده است و نیاز به پیش‌زمینه ی علمی خاصّی نیست.

لازم به ذکر است که سؤالات به ترتیب در متن وجود دارند.

Writing

این قسمت حتّی برای کسانی که زبان خوبی دارند هم می‌تواند مشکل باشد، چرا که کسی که در این بخش نمره خوبی می خواهد علاوه بر تسلّط به زبان انگلیسی باید انشای خوبی نیز داشته باشد. نمره  ی این بخش از ۰ تا ۶ می باشد ولی این نمره در نمره‌ی کلّ امتحان محاسبه نمی شود. بیشتر دانشگاه ها برای این بخش سقفی تعیین نمی کنند، ولی برخی ۴، ۵/۴ و گاهی نیز ۵ را به عنوان حدّاقلِّ قابل قبول تعیین می‌نمایند. گرفتن نمره ی ۵/۴ خوب و تقریباً ساده است ولی گرفتن نمره ی ۵ و ۵/۵ کار چندان ساده ای نیست. برای کسانی که برای دکترا اقدام می کنند این بخش اهمّیّت بیشتری دارد چرا که استادان ترجیح می دهند که با دانشجویانی کار کنند که علاوه بر مهارت مکالمه ی خوب، مهارت نوشتاری خوبی نیز برای نوشتن مقالات علمی داشته باشند. کسانی که تعدادی مقاله به زبان انگلیسی دارند و نمره ی خوبی در این بخش کسب نمی‌کنند، ممکن است شکّ استادان را برانگیزند و ممکن است تصوّر کنند که آن ها ممکن است مقالاتشان را خودشان ننوشته باشند.

توصیه به کسانی که به نمره ی بخش گفتاری speaking نیازی ندارند:

حتماً در این امتحان شرکت کنید حتّی اگر زبان خوبی دارید، چرا که گرفتن نمره ۶۵۰ از معادل آن در امتحانات دیگر راحت تر است. (فقط به کسانی که زبان واقعاً خوبی دارند و احساس می کنند که به راحتی می توانند از امتحانات دیگر نمره ی عالی بگیرند توصیه نمی شود.)

مهمّ: امتحان تولیمو که از طرف سازمان سنجش برگزار می شود محک بسیار خوبی برای کسانی است که می خواهند در این امتحان شرکت کنند. این امتحان باهزینه ۱۱۰۰۰ تومان هرماه یک بار برگزار می‌شود و از طریق سایت http://tolimo.sanjesh.org می توانید برای آن ثبت نام کنید. معمولاً نمره‌ای که در امتحان تافل خواهید گرفت، ۲۰ تا ۴۰ نمره، از نمره‌ی این امتحان بیشتر خواهد بود. این امتحان با امتحان تافل یکسان است، با این تفاوت ها:

 • بخش شنیداری آن بر خلاف تافل (نوشتاری، شنیداری، گرامر، خواندن) که در قسمت دوّم امتحان است در قسمت آخر قراردارد و این بخش امتحان نیز از مشابه تافل آن سخت تراست، زیرا کیفیّت پخش صدای آن چندان خوب نیست.
 • همچنین بخش نوشتاری آن سخت‌تر از تافل تصحیح می‌شود.
 • زمان بخش گرامر ۵ دقیقه از تافل بیشتر است.

نوع دوّم : آزمون کامپیوتری تافل (CBT)

نسخه ی کامپیوتری آزمون تافل از بخش های زیر تشکیل شده است:

۱- بخش شنیداری

۵۰-۳۰ پرسش

۶۰-۴۰ دقیقه

۲- ساختار

۲۵-۲۰ پرسش

۲۰-۱۵ دقیقه

۳- درک مطلب

۶۰-۴۴ پرسش

۹۰-۷۰ دقیقه

۴- بخش نوشتاری

۱ انشاء

۳۰ دقیقه

دربخش شنیداری. بر خلاف آزمون کتبی، شما برای شنیدن از گوشی (headphone) استفاده می‌کنید. همچنیـن در آزمـون کامپیوتری علاوه بر صـدایی که می‌شنوید، یک تصویــر هم به نمـایش در می‌آید. به همراه هر پرسش گزینه‌هایی در صفحه ی نمایش داده می‌شوند که بجای حروف (C) ،(B) ،(A) و (D)، کنار هر گزینه یک بیضی دیده می‌شود و شما باید روی پاسخ(های) صحیح کلیک کنید.

در آزمون کامپیوتری تافل گاهی بیش از یک پاسخ صحیح وجود دارد. در چنین حالتی به شما گفته می‌شود که چند پاسخ صحیح را باید انتخاب کنید.

این بخش به دو قسمت تقسیم می‌شود. قسمت اوّل شامل مکالمات کوتاهی است که البتّه کمی از تافل کتبی طولانی‌تر است. در قسمت دوّم هم شما با مکالمه‌ها و سخنرانی های طولانی‌تری روبرو می‌شوید.

ساختار. این بخش آزمون تافل کامپیوتری، درست مانند تافل کتبی است، با این تفاوت که شما به جای علامت زدن با مداد روی کاغذ، با ماوس روی گزینه ی صحیح کلیک می‌کنید.

درک مطلب. در این بخش شما ابتدا متنی را می‌خوانید که معمولاً طولانی‌تر از آن است که همه ی آن در یک صفحه ی نمایش دیده شود. بنابراین شما مجبور خواهید بود از «نوار مرور» برای دیدن (یا مرور) بقیّه ی متن استفاده کنید (تا زمانی که «مرور» متن را تمام نکرده باشید، کامپیوتر پرسش ها را در اختیار شما نمی‌گذارد). در این مرحله باید روی گزینه ی Proceed کلیک کنید. حال شما متن را در سمت چپ و پرسش را در سمت راست صفحه ی نمایش خواهید دید. در این مرحله شما می‌توانید با کلیک روی گزینه ی Prev به پرسش قبلی برگردید.

بخش نوشتاری. این بخش جدا از رتبه ی کلّی شما گزارش می‌شود. بخش نوشتاری در حال حاضر در آزمون کامپیوتری تافل گنجانده شده است. این انشا را هم می‌توان با قلم روی یک پاسخ‌نامه نوشت و هم می‌توان مستقیماً در کامپیوتر تایپ نمود. در این حالت می‌توانید از گزینه‌هایی مثل delete، paste، cut و… استفاده کنید.

نکات مهمّ :

 • کارنامه ی امتحان در مقایسه با امتحان ورقه‌ای که ۴۰ روز طول می‌کشد، خیلی سریعتر صادر می‌شود.
 • نمره ی ماکزیمم آن ۳۰۰ می‌باشد که ۲۵۰ معادل ۶۰۰ امتحان کتبی است.
 • با استفاده از هدفن در این امتحان شانس بهتری برای بخش شنیداری دارید.
 • بیشتر منابع مشابه امتحان ورقه‌ای می باشد.
 • هیچ کدام از آن‌ها نمره‌ی منفی ندارند.
 • این نوع آزمون در ایران برگزار نمی شود.

نوع سوّم : آزمون اینترنتی تافل Internet Based TOEFL – iBT

این آزمون در اواخر ۲۰۰۵ معرّفی شد و به میزان قابل توجّهی جایگزین دو نوع دیگر «مبتنی بر کامپیوتر» و «مبتنی بر کاغذ» گردید. این آزمون ابتدا در کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان و ایتالیا برگزار گردید و از سال ۲۰۰۶ به کشورهای دیگر نیز به تدریج راه یافت. در این نوع آزمون شرکت‌کنندگان باید در تاریخ‌های مشخّص شده در محلّ حوزه ی آزمون حضور پیدا کنند و از طریق اینترنت آزمون را برگزار کنند. اعتبار مدرک این آزمون با مدارک امتحانات تافل قدیمی یکسان است ولی این آزمون دارای تفاوت‌هایی است که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: برخلاف تافل قدیمی که بیشتر تأکید بر روی گرامر بود، این آزمون تمامی مهارت‌های زبانی را پوشش می‌دهد. فاصله ی زمانی بین شرکت در آزمون و دریافت نتیجه بر روی اینترنت حدود دو هفته است. این آزمون هر ماه چند بار برگزار می شود و داوطلبان آزادی عمل بیشتری در انتخاب تاریخ آزمون دارند. این آزمون ۴ ساعته است و ۴ بخش دارد. هر بخش ممکن است یک یا حتّی چند مهارت را مورد آزمایش قرار دهد. یادداشت برداری در این روش بر خلاف روش مبتنی بر کاغذ مجاز است و انتخاب سؤالات تقریباً به صورت تصادفی است.

تفاوت عمده ی آزمون iBT با دو نوع دیگر تافل، افزوده شدن بخش Speaking و حذف Structure از آن است. در حال حاضر تمامی دانشگاه‌ها هر دو امتحان PBT و iBT را می‌پذیرند امّا به کسانی که به دنبال دریافت Teacher Assistantship هستند توصیه می‌شود تا در آزمون نوع iBT شرکت کنند (به دلیل دارا بودن قسمت speaking) . در ابتدای ظهور امتحان iBT تصوّر دانش‌آموختگان بر این باور بود که این امتحان از لحاظ ارزیابی سخت‌تر است، اما امروزه می‌توان مزیّت‌های فراوانی همچون زمان‌های متعدّد ثبت‌نام، مراکز آزمون متعدّد در شهرهای مختلف و کوتاه بودن زمان آماده شدن نمرات و گزارش به دانشگاه سفارش شده را دید. در این امتحان مجال برای مانور از قابلیّت‌های فردی امکان پذیر است و این فرمت برای کسانی که می‌توانند قابلیّت‌های خود را در شرایط مختلف آزمون با تنوّع ارائه دهند، بسیار بهتر از تافل PBT خواهد بود. این آزمون از ۴ بخش ۳۰ نمره ای تشکیل شده است و تقریباً ۴ ساعت به درازا می کشد. نمره ی این امتحان از ۱۲۰ است و نمره ی بالای ۱۰۰ در این امتحان واقعاً نمره ی خوبی خواهد بود.

به طور کلّی می توان امتحان iBT را در دو نوع تعریف کرد:

 1. بخش Reading آن long format و بخش Listening آن short format است.
 2. بخش Reading آن short format و بخش Listening آن long format است.

آزمون دهنده ها به صورت تصادفی، در یک زمان، یکی از انواع فوق را در امتحان مشاهده می‌کنند. از نظر نمره دهی تفاوتی بین آن ها دیده نمی‌شود. هر گروه یکی از بخش ها را به صورت long format دارند.

Reading

در نوع Long Format سه بخش وجود دارد. بخش اوّل یک متن در مدّت زمان ۲۰ دقیقه و دو بخش دیگر هر کدام ۲ متن و زمان ۴۰ دقیقه. به طور کلّی هر متن شامل ۱۴ سؤال است. آزمون دهنده پس از پاسخ دادن به سؤالات متن ۲ و ۳ (بخش دوّم) در طول زمان ۴۰ دقیقه، باید به سؤالات متن های ۴و ۵ (بخش سوّم) نیز در ۴۰ دقیقه بعد پاسخ گوید. البتّه باید توجّه کرد که ۲ متن از این ۵ متن تصحیح نمی شود و در نمره دهی تأثیر ندارد و ETS جهت آمارگیری خود، این ۲ متن را اضافه کرده است. امّا از آنجا که آزمون دهندگان در طول امتحان نمی دانند که کدام ۲ متن از ۵ متن داده شده، ارزیابی نمی شود، باید تمام تلاش خود را برای پاسخ گویی به سؤالات داده شده بکنند.

در نوع Short Format که دو بخش است، سه متن داده می شود. اوّلین بخش همانند نوع Long Format باید در زمان ۲۰ دقیقه جواب داده شود و متن های ۲و ۳ )بخش دوّم) نیز در ۴۰ دقیقه بعد. در این نوع آزمون تمام متن ها و سؤالات آن ها تصحیح می شود. برای مهارت‌ یافتن دراین بخش ابتدا باید دامنه ی لغات را افزایش داد(غالباً با مطالعه ی کتاب های لغت معرّفی شده برای تافل) و در ادامه با تمرین نمونه ی امتحانات در منابع متن‌خوانی را تقویت کرد.لازم به ذکر است که تمرین بر صفحه ی رایانه بسیار موثّرتر از خواندن بر برگه خواهد بود چرا که تندخوانی برصفحه ی رایانه در مدّت زمان معیّن عامل مهمّی در موفّقیّت این بخش است. برای مثال مهارت تندخوانی متنی با ۳۰۰ کلمه در مدّت زمان حدوداً ۲ دقیقه با احتساب درک ۵۰ درصدی مطلب سرعت مناسبی است. در کلّ عادت به سریع خواندن مطالب در موضوعات مختلف مفید خواهد بود. تمرین و تکرار نمونه متن های منابع مختلف و تکرار مشاهده ی لغات مشابه مهارت داوطلب را افزایش خواهد داد.

به بخش  Reading دو ویژگی اضافه شده که یکی فهرست لغات و دیگری یک گزینه ی تجدید نظر  (review option) است. «فهرست لغات» به داوطلب این امکان را می‌دهد که معنی کلمات کلیدی موجود در متن را بیابد و با «گزینه ی تجدید نظر» یا ( review option) می‌تواند در پاسخ‌ها تجدید نظر کند.

Listening

بخش شنیداری آزمون تافل توانایی داوطلب را در درک مکالمات انگلیسی- آن‌گونه که در آمریکای شمالی صحبت می‌شود- ارزیابی می‌کند. بخش شنیداری آزمون تافل اینترنتی (iBT) هم خیلی با نسخه ی کامپیوتری آن (CBT) متفاوت نیست. این بخش از دو مکالمه و چهار سخنرانی درسی همراه با پرسش‌های متعدّد تشکیل شده است.  در بسیاری از منابع آماده سازی تافل iBT معمولاً به داوطلبین توصیه می‌شود که در ضمن گوش دادن به مکالمات از شنیده‌های خود نت‌ برداری کنند ولیکن نکته ی قابل تأمّل این است که داوطلب باید بتواند ضمن گوش دادن به دقّت مطالب مهمّ را به خاطر بسپارد. چرا که مکث کردن مقطعی بر مطالب به منظور نت‌برداری کامل، امکان فهمیدن مطالب متعاقب را کمتر خواهد نمود. البتّه می‌توان با نت‌برداری از کلمات کلیدی و یا علامات اختصاری برای پاسخ‌گویی بهتر به سؤالات استفاده کرد. در سؤالات این بخش تأکید بیشتر بر درک داوطلب از مطالب در توان پاسخگویی به سؤالات است و اسامی خاصّ و یا جزئیّات حاشیه‌ای مدّ نظر نمی‌باشند. با تمرین نمونه تست های منابع شناخته شده به این مهمّ می‌توان دست یافت که موضوعات این بخش (وحتّی بخش های دیگر) حول و حوش موضوعات مشابهی همچون اطّلاعات در مورد موضوعات رایج در محیط دانشگاه برای دانشجویان و مطالب معمول و ساده در کلاس هایی همچون: فرهنگ‌شناسی، زمین‌شناسی، هنر، تاریخ، ‌گیاه‌شناسی و غیره می‌باشند. همچون امتحانات دیگر با تمرین و تکرار گوش دادن به نمونه‌ها و چک لغات جدید بر روی متن شنیده شده به راحتی میتوان حتّی نمره ی کامل را به دست آورد چرا که پاسخ‌ها در این بخش از اِعمال سلیقه ی مصحّحین مصون هستند. مدّت زمان این بخش ۴۰ دقیقه است.

writing

این بخش از آزمون، توانایی داوطلب را در به کارگیری «نوشتن» جهت برقراری ارتباط در یک محیط دانشگاهی مورد سنجش قرار می‌دهد. این بخش خود به دو قسمت تقسیم می‌شود: قسمت تلفیقی (integrated) و قسمت مستقلّ (independent) که تایپ کردن هم برای هر دو قسمت ضروری است. در قسمت تلفیقی داوطلب باید در ابتدا متن کوتاهی را بخواند (۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه) که برای این کار به او ۳ دقیقه فرصت داده می شود و سپس به یک نطق مرتبط با متن گوش دهد. بعد از آن باید با استفاده از اطّلاعاتی که از متن و سخنرانی به‌دست آورده‌ به یک پرسش پاسخ دهد. ۲۰ دقیقه فرصت داده می‌شود که داوطلب پاسخ خود را که باید بین ۱۵۰ تا ۲۲۵ کلمه باشد، بنویسد. اما قسمت مستقلّ (independent) بخش نوشتاری، مشابه بخش نوشتاری آزمون کامپیوتری تافل است؛ در این قسمت ۲۰ دقیقه فرصت داده می‌شود که انشای کوتاهی در حدود ۳۰۰ کلمه درباره ی یک موضوع خاصّ توسّط داوطلب نوشته شود.

Speaking

پس از استراحت ۱۰ دقیقه بعد از بخش Reading و Listening از شما درخواست خواهد شد که برای پاسخگویی این بخش بازگردید. این قسمت شامل سه بخش می باشد که در هر بخش دو سؤال مشابه به هم مطرح می‌شوند. در بخش اوّل یک موضوع عمومی داده می شود که در سؤال اوّل معمولاً تعریفی از رخدادهای عمومی و سؤال دوّم نقدی بر ردّ و یا تأیید موضوعی از جانب شما خواهد بود. در این بخش به شما ۱۵ ثانیه زمان داده می شود تا پاسخ خود رامرور نمایید و پس از اتمام، ۴۵ ثانیه در مورد آن صحبت کنید. زمان سنج صفحه ی رایانه زمان را دقیقاً به شما نشان خواهد داد.

در بخش دوّم ابتدا عنوان موضوعات سؤال از هدفن پخش می شود، سپس یک متنی بصورت خواندنی روی صفحه ظاهر می شود که ۴۵ ثانیه زمان دارید تا آنرا بخوانید در این زمان شما می توانید نکات را بر برگه ای که به شما داده شده یادداشت کنید. در همین باره گفتگویی ما بین دونفر (در سؤال اوّل) و یک سخنرانی در کلاس درس(در سؤال دوّم) از هدفن نیز پخش می شود. بعد از آن، یک سؤال از این دو مورد پرسیده می شود. که ۳۰ ثانیه زمان برای فکر کردن و ۶۰ ثانیه برای صحبت کردن دارید.

در بخش سوّم یک گفتگو مابین دونفر (در سؤال اوّل) و یک سخنرانی در کلاس درس(در سؤال دوّم) از هدفن پخش می شود و یک سؤال در توصیف مکالمات و سخنرانی پرسیده می شود که در این بخش نیز ۳۰ ثانیه برای فکر کردن و ۶۰ ثانیه برای صحبت کردن وقت دارید. نکته ی مهمّی که خود برگزار کننده ی امتحان (ETS) نیزهمواره برای این بخش تأکید داشته این است که داوطلب باید بتواند در وهله ی اوّل پاسخی ” منسجم” و ” واضح” از خود ارئه دهد. در ضمن برای قسمت هایی که شامل متن و گفتگو و یا سخنرانی در کلاس درس می‌باشند، باید به موارد مهمّ و کلیدی در ضمن پاسخ اشاره نمود. با مرور درنمونه پاسخ‌ های ارائه شده در فروم برای این بخش به این نتیجه می توان رسید که بر خلاف تصوّر بسیاری از داوطلبان نمرات بالا نصیب کسانی خواهد شد که مضمون اصلی را با ساختار گرامری صحیحی به طور واضح ارائه نمایند و نیازی به دارا بودن لهجه ی غلیظ انگلیسی نیست. برای مهارت یافتن در این بخش در ابتدا داوطلب باید از تسلّط بر صحیح ارائه نمودن پاسخ های خود از لحاظ گرامری اطمینان حاصل کند. چرا که بخشی از مهارت های گرامری داوطلب در این بخش ارزیابی خواهد شد. در ادامه داوطلب باید با ضبط نمودن پاسخ های خود به موضوعات مختلف و گوش دادن به آن ها نقاط قوّت و ضعف خود را دریابد و در مدیریّت زمانبندی نیز تسلّط یابد. نکته ی دیگر این است که داوطلب باید بتواند مطالب ارئه شده در گفتگو و یا سخنرانی را به طور کامل و با بیان خود در زمان تعیین شده ارائه کند. البتّه نکات مهمّ در اولویّت قرار دارند و نمی توان به کلّ مطالب در مدّت زمان ۶۰  ثانیه اشاره کرد. ولیکن مطمئنّاً نمرات خوب زمانی حاصل می‌شنوند که داوطلب بتواند مضمون کلّی را با دقّت و با استفاده از لغات جدیدی که در ذهن خود دارد بیان نماید. بدیهی است که استفاده از لغات بهتر و ارائه ی جملات قویّ نمره ی بالاتری به ارمغان خواهد آورد. نت برداری در این بخش در ضمن گوش دادن به موضوعات می‌تواند کمک به سزایی باشد. نکته ی مهمّ دیگری در ارتباط با این بخش این است که در هنگام پاسخگویی به سؤالات داوطلب باید ضمن تنظیم میکروفون(که حتماً توسّط برگزارکنندگان آزمون نیز راهنمایی‌های لازمه انجام خواهد گرفت)، باید با صدای واضح و رسا صحبت کند تا از ضبط شدن صدای خود اطمینان یابد. چرا که بوده‌اند کسانی که به خاطر صحبت‌کردن با صدای آرام ، صدایشان به خوبی ضبط نشده و نمره ی خوبی نگرفته‌اند.

 روش مطالعه برای موفّقیّت در آزمون تافل IBT:

برای موفّقیّت در هر آزمونی داشتن یک برنامه ی مناسب امری ضروری است. امّا در کنار برنامه ریزی کردن،داشتن هدف نیز امری مهمّ است. برای موفّقیّت در آزمون تافل نیاز به کوشش و پشت کار دارید. نباید انتظار موفّقیّت بزرگ را در دوره های کوتاه مدّت داشت. آزمون تافل نیازمند دانش زبان انگلیسی قویّ وکسب آمادگی در یک دوره ی زمانی گسترده است. تجربه نشان می دهد کسانی که از سنین نوجوانی زبان آموزی کرده اند موفّق تر هستند.

طبعاً نمی توان به این سؤال پاسخ دقیقی داد که چه مدّت برای آمادگی در آزمون لازم است. امّا می توان به این موضوع پرداخت که در صورت برخورداری از پایه ای قویّ، حدود چهار تا ۶ ماه کار مستمرّ( مطالعه ی حدّاقلّ ۳ ساعت در روز) در آموزش تافل با استفاده از منابع مربوط به این آزمون شما را به کسب نمره ی ۱۰۰ به بالا رهنمون می شود.

در آزمونiBT پایه ی کار بر Listening استوار است. به این معنی که شما در سه بخش Listening، Speaking و Writing به شنیدن خوب نیاز دارید. طبعاً برخورداری از قدرت شنیداری بالا یک شبه اکتسابی نیست و نیاز دارید در یک دوره ی زمانی بلند مدّت به آن بپردازید.

امّا سخت ترین بخش در آزمون تافل ( بر اساس نمرات و تجربیّات دانشجویان) بخش Reading است.

برای کسب تسلّط در بخش فوق باید از دو ویژگی برخوردار باشید:

۱- سرعت خواندن بالا

۲- تسلّط لغوی خوب. یعنی داشتن Vocabulary قویّ برای کسب نمره ی بالا.

برای تسلّط در این زمینه کتاب های ۵۰۴  و Essential words را مطالعه نمایند.

در بخش Speaking به راحتی می توان نمره ی خوبی در آزمون کسب نمود. البتّه قویّاً توصیه می شود در این زمینه از یک مدرّس خوب کمک بگیرید. صحبت کردن با کسی که زبانش بهتر از شما باشد و بتواند علاوه بر تصحیح برای شما روش سازی کند و از همه مهمّ تر اعتماد به نفس به شما بدهد بسیار لازم است.

در Writing هم نیاز به تجربه ی نوشتن، مطالعه و کمک یک مدرّس دارید. از کتاب هایی استفاده کنید که نمونه انشاهای آزمون را جمع آوری کرده اند. حتماً طرز صحیح نوشتن را بیاموزید و از نوشته هایتان را برای ویرایش به یک مدرّس بدهید. یادتان باشد که به هر حال باید دانش گرامری کافی داشته باشید.

برای تقویت listening گوشتان باید حسّاسیّت کافی در بهتر شنیدن کسب کند. روش های زیر برای کسب این توانایی به شما کمک می کنند:

۱- می توانید از مکالمه های کتب Interchange شروع کنید. ( یا هر کتاب و فایل صوتی که خیلی برایتان سخت به نظر نمی رسد.)

خود را برای یک تمرین یک ساعته پای کامپیوترتان و با استفاده از هدست آماده کنید.

باید فعّالانه گوش دهید و حجم حافظه ی کوتاه مدّت خود برای شنیدن و صحبت کردن به زبان انگلیسی را افزایش دهید. برای این کار در پایان هر مکالمه مطالب آن را تکرار کنید. در هر دو حالت شنیدن و گفتن تمرکز کافی داشته باشید. پس از پایان تکرار مجدّداً فایل فوق را گوش دهید. اشکالات خود را اعمّ از تلفّظ، جا انداختن مطلب وغیره شناسایی کنید.

بعد از چند بار تکرار این تمرین فایل های بعدی را گوش دهید و این بار به جای تکرار، دریافت کلّی خود را بنویسید. آن گاه می توانید جمله به جمله گوش و یادداشت کنید. اصطلاحاً مطلب را پیاده کنید. در صورتی که فایل نوشتاری را در اختیار دارید نوشته ی خودتان را با آن مقایسه کنید.

۲- بعد از چند روز تمرین ( حدّاقلّ هر روز ۲ ساعت) به سراغ فایل های سخت تر بروید.

۳- لازم است در هفته حدّاقلّ دو یا سه فیلم به زبان انگلیسی ببینید.البتّه بدون زیر نویس و سعی کنید بفهمید چه می گویند.

کاملترین منابع تافل

The Official Guide to the New TOEFL iBT by ETS

Kaplan TOEFL iBT with CD-ROM

Nova’s Speaking and Writing Strategies for the TOEFL iBT

Perfect phrases for ibt writing and speaking

Sample Essays for the TOEFL Writing Test (TWE®) (This eBook contains 450 model essays of score 6)

504absolutely essential words

Barron’s Essential words for the toefl

Longman preparation course for the TOEFL test next generation-iBT

Longman complete course for the TOEFL test_Preparation for the computer and paper tests

Ba‌rron’s TOEFL iBT Internet-Based Test, 12th Edition by Pamela J. Sharpe

(Barron’s how to prepare for the toefl (11th edition

Delta’s Key to the Next Generation TOEFL Test: Advanced Skill Practice Book

Delta’s Key to the Next Generation TOEFL Test: Six Practice Tests for the iBT

Kaplan TOEFL Listening Practice

TOEFL Paper-and-Pencil (Kaplan Toefl) by Kaplan

Barron’s Essential words for the toefl (دارای ترجمه ی فارسی)

TOEFL Exam Essentials

Building Skills for the TOEFL iBT

Developing Skills for the TOEFL iBT

Mastering Skills for the TOEFL iBT

Barrons How to Prepare for TOEFL Essay

Cambridge preparation for the Toefl test

400 Must Have Words for the Toefl

English Grammar in Use, Reference and Practice for Intermediate Students

TOEFL iBT tips (How to prepare for the TOEFL iBT) by ETS

Barron’s 1100 Words You Need to Know

How to write great essays

TOEFL Exam Success in only 6 steps

The Oxford Essential Guide to Writing

Essays That Will Get You into College

ETS TOEFL Sample software

(600Essays for Toefl by Mehraban (software

(TOEFL® iBT Writing Sample Responses (ETS

TOEFL Writing Topics – ETS

An Essay Collection for TOEFL

185 TOEFL Writing (TWE) Topics and Model Essays

Essay topics of 2008

(Confusing words in writing (by A. Sombat) (book

(Writing synonyms (by A. Sombat) (book

(Writing Words & Phrases (by A. Sombat) (book

Arianpour (جزوه ی تافل)

منابع تافل برگزیده ی رضا آرمال

با کلاس های کاربردی استاد رضا آرمال زبان خارجی را آسان، ارزان و دقیق بیاموزید و در وقت و هزینه و انرژی خود صرفه جویی کنید.

پاسخ دهید

طراحی و بهینه سازی : AsreElm.com